Tilsynskampagne - Affaldshåndtering
Tilsynskampagne - Affaldshåndtering
Titel:
Affaldshåndtering
Fagsystemsnøgle:
de69add0-25e8-4763-96dd-5e86ccedd5b2
Type:
Tilsynskampagne
Status:
Offentliggjort
Vedhæftninger
Ingen vedhæftninger fundet.
Sagsadresse
Østergade 21
5580 Nørre Aaby
Matrikel:
39y - Nr. Aaby By, Nr. Aaby
Kontaktoplysninger
Telefon:
88885500
Email:
middelfart@middelfart.dk

Myndighed Myndigheder
Adresse
Nytorv 9
5500 Middelfart
Kontakt
Telefon:
88885500
Email:
middelfart@middelfart.dk
Hjemmeside:
www.middelfart.dk
Parter
Adresse
Nytorv 9
5500 Middelfart
Kontakt
Telefon:
88885500
Email:
middelfart@middelfart.dk
Hjemmeside:
www.middelfart.dk
Tilsynskampagneinformationer
Periodestart:
01-01-2016
Periodeslut:
31-12-2016
Konklusion:
Der er udført kampagnetilsyn på 10 virksomheder. Virksomhederne er under tilsynene blevet orienteret og vejledt om gældende affaldsregler og muligheder for bortskaffelse. Kampagnetilsynene har ført til indskærpelser i to tilfælde. I begge tilfælde var alle håndhævelser opfyldt ved det opfølgende tilsyn. De fleste af de besøgte virksomheder havde på forhånd godt styr på deres affaldshåndtering. Kampagnemålene er hermed opnået.
Effekt:
Det vurderes, at det fortsat vil give mening med kampagnetilsyn om affald. Dels fordi der fortsat er virksomheder der har manglende viden/interesse for håndteringen af affald, dels fordi det vurderes at virksomhederne kan have glæde af vejledning omkring affaldshåndtering.
Mål:
Det overordnede miljømæssige mål er at reducere forureningsrisici og opnå en bedre udnyttelse af ressourcerne i erhvervsaffaldet. Kampagnemålene er: - At udføre kampagnetilsyn på minimum 10 virksomheder - At alle håndhævelsesreaktioner fra kampagnen 2016 har ført til regelefterlevelse senest ved det opfølgende tilsyn. - At besøgte virksomheder får overblik over de affaldsfraktioner de producerer samt tilhørende regler for sortering, opbevaring. - undersøge hvor stort problemet reelt er på de udvalgte virksomheder, som en indikator på om der er grundlag for at emnet skal videreføres som kampagne senere/i følgende år